Haber Detayı
30 Mayıs 2020 - Cumartesi 14:42 Bu haber 15086 kez okundu
 
3 bin dönümlük araziye 4 otel yapılacak! Yargıya taşınıyor
Antalya Manavgat’ta denize sıfır 3 bin dönümlük arazideki Yat İmalatı Organize Sanayi Bölgesi tahsisi Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından iptal edilerek golf sahalı 4 otel inşaatı için yeni imar planı yapılmasının önü açıldı.
TURİZM BÖLGELERİ Haberi
3 bin dönümlük araziye 4 otel yapılacak! Yargıya taşınıyor

Turizmin başkenti Antalya'nın önemli turizm merkezlerinden Manavgat’ta denize sıfır 3 bin dönümlük arazideki Yat İmalatı Organize Sanayi Bölgesi tahsisi Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından iptal edilerek golf sahalı 4 otel inşaatı için yeni imar planı yapılmasının önü açıldı.

 

Antalya’nın Manavgat ilçesi Kızılağaç Ulualan mevkiinde 3 bin dönümlük denize sıfır araziye yapılması planlanan Yat Çekek ve İmalat İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ve marina projesi iptal edilerek, söz konusu bölge Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın onayladığı yeni imar planlarıyla golf sahalı 4 otel inşaatına açıldı.

 

Yeni planla 3 tanesi konaklamalı 75’er hektar, 1 tane konaklamasız 55 hektar olmak üzere 280 hektar alanın golf turizmine tahsis edileceğini duyuran 30 sivil toplum kuruluşu bir araya gelerek Manavgat Ulualan Koruma Platformu’nu oluşturdu.

 

Otel tahsisleriyle Manavgat’ın doğusunun sahille bağlantısının tamamen kesileceğini söyleyen platform sözcüsü Mali Müşavirler Odası Başkanı Nezih Özgenç, “Turizm Bakanlığı’nın planlarında yaklaşık 2 kilometrelik sahil şeridinin tamamı, golf alanlarına cepheli olacak şekilde düzenlenmiş. Yaya ve yürüyüş yolları ile park, yeşil alan gibi kamusal kullanımlara yer verilmeyerek Kızılağaç sahili halktan koparılmıştır. Söz konusu alanın, tüm halkın kullanımına açık olarak, kentin ekonomik ve ticari hayatına katkı sağlayacak şekilde, ortak bir akılla bütüncül olarak planlanması gerekmektedir. Burası ilçemizin geleceğidir. Salı günü Ulualan mevkiinde basın açıklaması yapacağız ve bir imza kampanyası başlatacağız. Resen yapılan planlamaların iptali için de dava açacağız” açıklamasında bulundu.

 

Bölgede yapılan imar düzenlemesine  ve otel planlamasına tepki gösteren Ak Parti eski Evrenseki Belediye Başkanı Recep BarutKültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un bu kararından vazgeçirilmesi gerektiğini söyleyerek şu açıklamalarda bulundu:

 

“Dört adet golf otel, dört kişi için mutlaka önemlidir; ama Manavgat ekonomisine katkısı, yat limanı ve çekek yerinin katkısının yanında bir hiçtir. Önemli olan halkın genel menfaatine olan projelerdir. Maksat golf sahası yapmak mı yoksa golf bahanesi ile otel yeri elde etmek mi? Ayrıca golf alanları ile oteller aynı arazinin içinde olmak zorunda da değildir. Bu konuda AK Parti temsilcilerinin insiyatif alması gerekir. AK Parti’nin Turizm Bakanı yanlış yapmıştır”

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Manavgat Otel arazisi, OSB, Manavgat OSB, osb arazisine otel, golf sahalı otel
Yorumlar
Haber Yazılımı